Aktualita

Je to již 70 let od ukončení největšího krvavého konfliktu v Evropě, 2.světové války. S jeho následky se mnozí potýkáme dosud. Abychom nezapomněli na zrůdnost nacistické ideologie a k připomnění, jak je dobré žít v míru, uspořádala Nová šance pro své uživatele Azylového domu návštěvu největšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi.
Průvodcovské role se zhostil náš lektor "semináře Hodnoty a životní priority", duchovní v Ostravě-Radvanicích, p. Mgr. Marek Jargus. Velkým znalcem historie Osvětimi je také náš klient, p.Konečný, kterému děkujeme za popis událostí přímo na místě.
Nejprve jsme navštívili v Osvětimi-Březinkách vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau, kde jsme si prohlédli zachovalé stavby a uskutečnili pietní vzpomínku u zdejšího památníku holokaustu.
V druhé části jsme pak po krátkém občerstvení, připraveném pracovníky Nové šance, pokračovali do známé základní částí koncentračního tábora Osvětim, který vzniknul v centru města na místě bývalých polských vojenských kasáren. Nejdříve jsme si prohlédli expozice jednotlivých evropských zemí, ze kterých zahynulo v tomto táboře nejvíce lidí. Navštívili jsme i celu, kde byl vězněn kněz p.Maxmilián Kolbe, který dal svůj život výměnou za život jiného člověka, kterého tímto činem zachránil.
Myslím, že tato návštěva na všechny účastníky hluboce zapůsobila a do budoucna pomůže v hledání životního smyslu a životních jistot.

Fotogalerie - Návštěva Nové šance v Osvětimi